Animator
(174 -wrzesień -październik2010)
z cyklu "Skarbnica Kościoła"
Żywy pomnik Jana Pawła II
Marta Dalgiewicz
Trudno zliczyć, ile powstało w Polsce i na całym świecie pomników Jana Pawła II. Od dziesięciu lat istnieje także Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, nazywana często żywym pomnikiem Jana Pawła II.
Idea narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, aby promować papieskie nauczanie, a jednocześnie w szczególny sposób pomagać utalentowanej młodzieży, pochodzącej z ubogich regionów Polski. Obecnie ponad 2 tys. młodzieży otrzymuje stypendia naukowe. To dla nich niebywała szansa na rozwój. Zdaniem abp. Tadeusza Gocłowskiego, przez szereg lat przewodniczącego Fundacji, najważniejszym bogactwem jest jednak „klimat, który wytwarzają stypendyści w swoich środowiskach”, a także ich świadectwo, że „Chrystus spogląda na młodego człowieka z miłością”.
W diecezjach młodzi uczestniczą w obozach językowych, spotkaniach formacyjnych, rekolekcjach, a także wyjazdach integracyjno-rekreacyjnych. Raz w roku, w wakacje w jednym z dużych miast Polski organizowany jest obóz skupiający wszystkich stypendystów. Ma on na celu zintegrowanie młodzieży, a poprzez różnego rodzaju warsztaty, pomóc w odkrywaniu i rozwijaniu talentów. Stypendyści zwiedzili już wspólnie Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, aglomerację śląską i Łódź. Od trzech lat odbywają się osobne obozy dla studentów.
Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zobowiązani są do włączenia się w wolontariat w lokalnym środowisku. Wspomagają też pracę Fundacji, np. przy organizacji Dnia Papieskiego, obchodzonego w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli wybór kard. Karola Wojtyły na papieża. Obchody te przebiegają zawsze w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. W tym roku Dzień Papieski przypada po raz dziesiąty i obchodzony będzie 10 października. Towarzyszyć mu będzie hasło „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”.
Przygotowania do Dnia Papieskiego zaczęto wyjątkowo wcześnie. A to dlatego, że są one jednocześnie przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II, której terminu wszak jeszcze nie znamy. Od maja br. każda druga niedziela miesiąca poświęcona jest w mediach kolejnej pielgrzymce Papieża do Polski. Po niedzieli medialnej rozpoczyna się zaś tydzień działań duszpasterskich. – Wyrażają się one w spotkaniach, lekturze i rozważaniu papieskiego nauczania, spotkaniach ze świadkami pielgrzymki, nabożeństwach i czuwaniach, sympozjach, dyskusjach – wyjaśnia ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji. Internetowym integratorem wspólnych działań jest serwis www.dzienpapieski.pl Znajdziemy w nim informacje dotyczące tej akcji oraz materiały do wykorzystania w środowiskach formacyjnych i parafialnych.
Z okazji 10. rocznicy istnienia, Fundacja po raz pierwszy zorganizowała w lipcu br. pielgrzymkę dziękczynną na Jasną Górę. Połączyła ona wszystkich stypendystów, zarówno obecnych, jak i byłych, wolontariuszy, darczyńców oraz przedstawicieli instytucji, które wspierały Fundację w ciągu ostatniej dekady. Hasło pielgrzymki – „Nowe Tysiąclecie – erą ludzi świętych” – nawiązywało do homilii Jana Pawła II wygłoszonej z okazji kanonizacji bł. Kingi w Starym Sączu w 1999 r. Ojciec Święty mówił wtedy: „Bracia i siostry, nie lękajcie się chcieć świętości! Nie lękajcie się być świętymi!”
Dzień Papieski obejmuje swym zasięgiem cały kraj. Wyjątkowo uroczyście obchodzony jest w „Miastach Papieskich”, czyli tych, które w trakcie pielgrzymek do Ojczyzny odwiedził Jan Paweł II. Z inicjatywy Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” raz w roku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie Miast Papieskich biorą udział w spotkaniu w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Wraz z Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem Jagiellońskim od 2002 r. Fundacja organizuje konkurs akademicki im. ks. bp. Jana Chrapka. Jego laureaci otrzymują indeks na studia dziennikarskie, polityki społecznej bądź nauk społecznych na jednej z tych uczelni oraz stypendium Fundacji.
– Warto inwestować w młodzież, bo to jest inwestycja w przyszłość kraju i Kościoła – podkreśla ks. Drob.