Jezus Chrystus
(169 -styczeń2010)
Słuchaj Izraelu Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności
Krzysztof Jankowiak
Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności to w zamyśle ks. Franciszka Blachnickiego rekolekcje gromadzące głównych odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, zarówno na szczeblu centralnym jak i diecez-jalnym. Rekolekcje te mają pełnić ważną rolę w kalendarzu pracy rocznej Ruchu, między innymi jako pierwsze podejmując temat następnego roku pracy.
Tegoroczna Oaza Rekolekcyj-na Diakonii Jedności odbyła się w dniach 27-29 listopada 2009 r. w Porszewicach k. Łodzi. Uczest-niczyły w niej 93 osoby. Reko-lekcje prowadził moderator ge-neralny Ruchu ks. Adam Wodarczyk.
„Słuchać Pana” – taki będzie temat następnego roku. Nad nim pochylali się uczestnicy tegorocz-nego ORDJ. Podczas Eucharystii otwierającej rekolekcje wysłucha-liśmy Ewangelii, w której Jezus odpowiada na pytanie o największe przykazanie (Mk 12, 28-34) W homilii ks. Adam zwrócił uwagę początek odpowiedzi udzielonej przez Jezusa: „Pierwsze jest: Słuchaj Izraelu”. Wracał jeszcze do tego wielokrotnie w czasie rekolekcji, wskazując że słuchanie Pana jest częścią pierwszego i najważniejszego przykazania.
Kolejne homilie i konferencje prowadziły nas poprzez różne aspekty słuchania Boga. Na pierwszym miejscu stanęła przed nami Biblia. To właśnie poprzez nasz Ruch otrzymaliśmy księgę, w której uczymy się słuchać Pana. Przypomniany został V Drogowskaz Nowego Człowieka, praktyka Słowa Życia – słowa, które nas niesie, prowadzi. Księ-ga Pisma świętego czytana wielo-krotnie staje się coraz bliższa, co-raz pełniej przemawia, przestaje-my potrzebować komentarza, by rozumieć Słowo, bo stajemy się częścią tego Słowa. Naszym zadaniem jest wprowadzanie ludzi w zbawczą rzeczywistość Słowa Bożego. Ks. Blachnicki dał Biblię do ręki każdemu, zachęcał, aby brać i czytać. Nie tylko zachęcał, ale też sprowadził do Polski największą ilość Pisma świętego – ok. 300 tys. egzemplarzy całej Biblii, 600 tys. egzemplarzy Nowego Testamentu, 1 200 tys. egzemplarzy Ewangelii św. Łukasza.
Bóg mówi do nas również poprzez naszą formację deuterokatechumenalną – uczymy się na tej drodze słuchać Pana. Poznajemy na tej drodze oczywiście Biblię, ale także inne elementy katechumenatu uczą nas słuchania i rozpoznawania głosu Pana. Wielkim, oryginalnym darem naszego Ruchu jest zwłaszcza Namiot Spotkania. Wprowadza nas w świat modlitwy, jest miejscem słuchania głosu Boga. Nieustannym procesem przemowy Boga jest liturgia. Słowo Boże, liturgia, modlitwa – to miejsca, gdzie Bóg przemawia do nas w formacji deuterokatechumenalnej. Formacja natomiast prowadzi do odpowiedzi – głoszenia Słowa, świadectwa. Również diakonia jest miejscem odpowiedzi na to, co Bóg do nas powiedział.
Bóg mówi do nas także poprzez nauczanie Kościoła. Ks. Wodarczyk przypomniał wielką wrażliwość ks. Blachnickiego na głos Kościoła – jego odpowiedzi na kolejne pojawiające się doku-menty, gotowość do zmieniania tego, co już było wypracowane w Ruchu.
Sposobem odczytania woli Pana są znaki czasu. Przynoszą one dla nas szereg wyzwań, musimy badać, co się dzieje, wsłuchiwać się w wydarzenia wokół nas, py-tać o dziś, o zadania, jakie mamy podjąć.
Moderator generalny ukazał ks. Franciszka Blachnickiego jako człowieka wsłuchanego w głos Pana, tego, który nieustannie szukał woli Boga, ciągle pytał, czego Bóg od niego oczekuje.
Ks. Adam zwrócił uwagę na powiązanie nowego tematu roku z dotychczasowymi. Ostatnie trzy lata przypominały nam potrzebę ewangelizacji. Nowy temat nie jest przerzuceniem myśli w zupełnie innym kierunku – mamy słuchać Pana, aby odpowiadać na Jego wezwanie, przyjmować Słowo po to, by je głosić i dawać świadectwo żywej wiary. W przyszłym roku będziemy chcieli więc zobaczyć, od czego zaczyna się przepowiadanie Słowa Bożego.
Mocny akcentem rekolekcji było nabożeństwo Słowa Bożego – celebracja V Drogowskazu Nowego Człowieka. Wspólnie kontemplowaliśmy moc Słowa Bożego. Nabożeństwo zakończyło się modlitwą za kapłanów – wszyscy z wyciągniętymi rękoma zanosili wołanie w intencji klęczących na środku prezbiterów.
Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności była również czasem dzielenia się. Mogliśmy posłuchać o posłudze Diakonii Misyjnej, o kręgach Domowego Kościoła istniejących za granicą, o pracy Ruchu na Słowacji, o ewangelizacji w Anglii, w Bar-celonie, o przygotowaniach do udziału Ruchu w Światowych Dniach Młodzieży. O wydarzeniach ostatniego czasu i planach mówiła para krajowa Domowego Kościoła i moderatorzy diakonii centralnych.
„Twoje Słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce” – śpiew tego wersetu psalmu wielokrotnie powracał w czasie rekolekcji. Temat roku „Słuchać Pana” pomoże uczynić te słowa rzeczywistością.