Pytania o szatana
(191 -luty -marzec2013)
z cyklu "Z Kopiej Górki"
Rok wiary konsekwentnej
Aleksandra Rogowska
Minął rok 25. rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Moderator Generalny ks. Adam Wodarczyk zachęcał, aby był to czas przybliżania sylwetki Ojca Franciszka, modlitwy o jego beatyfikację i zgłębiania pozostawione- go nam przez niego wzoru wiary konsekwentnej.
W dniach 26-29 listopada ks. Adam Wodarczyk prowadził w Krościenku rekolekcje dla kapłanów „Życie i charyzmat sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego”. Uczestniczyło w nich 106 księży z kraju i zagranicy. W godzinie świadectwa dziękowali oni Bogu za dar tego szczególnego spotkania. Niektórzy napisali swoje świadectwa:
„Jestem wdzięczny Bogu za przykład tego świętego kapłana, wytrwałego w pełnieniu woli Bożej. Zapadła mi w pamięć jego gorliwość i zapał, który nieustannie kazał mu «iść do przodu» bez względu na przeciwności. Czas rekolekcji był dla mnie także okazją do głębszego poznania charyzmatu Ruchu Światło-Życie, który jest dla mnie miejscem wzrostu i służby. Bardzo cenne było dla mnie również świadectwo kapłanów, członków Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Mam nadzieję, że te cztery dni wsłuchiwania się w Boże słowo i rozeznawania Jego woli we wspólnocie kapłanów przyniesie dobre owoce w moim codziennym życiu” (ks. Konrad Cygan z Częstochowy).
„Rekolekcje w Krościenku są dla mnie tym momentem, na który czekam. Jest to okazja do wyciszenia się, modlitwy wspólnotowej i spotkania z księżmi z całej Polski, którzy posługują w Ruchu. To, co było dla mnie szczególnym momentem rekolekcji, miało miejsce podczas modlitwy o beatyfikację sługi Bożego, a szczególnie słowa zawarte w tej modlitwie:«najgłębszą zasadą jego (Kościoła) żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła». Wtedy do mnie dotarło, że źródłem «powodze-nia» Nowej Ewangelizacji jest całkowite zawierzenie siebie i oddanie całego życia Bogu, aby On sam działał, nawet przez takie formy duszpasterskie, w których nie chciałbym się znaleźć” (ks. Rafał Swatek z Wrocławia).
Już od 11 lat osoby z diakonii Centrum w Krościenku: Dorota Seweryn i Grażyna Miąsik w weekendowych rekolekcjach przybliżają osobę Założyciela naszego Ruchu. W listopadzie prowadziły takie spotkania w Bydgoszczy (15-18 XI) i we Wrocławiu (23-25 XI). Temat tych rekolekcji brzmi: „Zachować dziedzictwo Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – zrozu- mieć, umiłować i być wiernym!”
O spotkaniu we Wrocławiu napisał animator Filip Kublik:
„Obecni byli przedstawiciele wszystkich stanów Kościoła: kapłani związani z Ruchem, trzech diakonów i alumn Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, siostra zakonna, rodziny z dziećmi, dorośli, studenci oraz młodzież. Udział w rekolekcjach brali także uczestnicy diecezjalnej szkoły animatora.
Rekolekcje toczyły się zasadniczo dwoma nurtami. Nurt historyczny prowadziła pani Dorota, opowiadając nam historię życia, nawrócenia, powołania i działalności ojca Franciszka. Jak zwykle bardzo żywo i z właściwym jej humorem, ale i powagą opowiadała o licznych sytuacjach z życia Ojca. „Nie wystarczy poz-nać charyzmat. Trzeba poznać Założyciela i jego życie, żeby zrozumieć głębię tegoż charyz-matu” – mówiła.
Drugi nurt, dotyczący charyzmatu i duchowości Światło-Ży-cie, prowadziła pani Grażyna, pokazując wiele ciekawych spraw związanych z charyzmatem, jego rozwojem, wypełnianiem i wiernością względem niego. Dla nas wszystkich szczególnie ważne były konferencje, ponieważ otworzyły nam oczy na wielkie dary – charyzmaty, jakimi Pan Bóg obdarował nasz Ruch.
Rekolekcje nie polegały tylko na konferencjach i przerwach między nimi. Bardzo ważną częścią była oczywiście wspólna modlitwa Liturgią godzin, adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia. Wielkim darem okazała się wspólnota. Najbardziej można było jej doświadczyć właśnie podczas Eucharystii, kiedy śpiew, czy nawet same odpowiedzi ludu, wybrzmiewały z ogromną siłą tylu połączonych głosów.
W czasie rekolekcji mieliśmy także okazję podzielić się w małych grupach swoimi dotychczasowymi doświadczeniami charyzmatu Ruchu i historiami o Ojcu, które słyszeliśmy w czasie swojej formacji. Każdy dzielił się historiami czy naukami Ojca, które wywarły na nim największe wrażenie. W wielu grupach wywiązała się dyskusja na temat naśladowania Ojca Franciszka i jego cech, które najbardziej nas poruszają i wzywają do konsekwentnej wiary”.