Ewangelizacja bez granic
(166 -lipiec -sierpień2009)
z cyklu "Biblioteczka"
Radość pełna nastanie
Joanna Krych
Radość pełna nastanie. Przesłanie św. Pawła do chrześcijan w Filippi”, bo tak brzmi pełna nazwa tej książki, to coś w rodzaju … mini podręcznika czytania Słowa Bożego. Z jednej strony autor podpowiada (lecz nie narzuca) różne formy czytania Pisma Świętego i odkrywania w nim Bożego planu dla naszego życia, z drugiej strony prowadzi nas przez rozważania nad listem do Filipian i odkrywa przed nami bogactwo, jakie niesie w sobie ten natchniony list.
Anselm Grün zaprasza czytelnika w swojej książce do tego, by wszedł nie tylko w intelektualny kontakt ze Słowem Bożym, lecz by otworzył na nie również swoje serce. Tylko w ten sposób lektura Pisma Świętego zyska moc przemieniania ludzkiego życia, pomoże czytającemu stawać się Nowym Człowiekiem. Autor przedstawia uświęcone tradycją metody modlitwy Słowem Bożym, ale zachęca również do własnych poszukiwań, do odnalezienia własnego sposobu odkrywania działania Boga w swoim życiu.
Część książki poświęcona listowi do chrześcijan w Filippi podzielona jest na 40 mikrorozdziałów. Pozwala to na medytację i odrywanie głębi przekazu Listu do Filipian poprzez skupianie się na jego drobnych (kilkuwersowych) fragmentach. Autor w każdym rozdzialiku wprowadza nas w rozważania nad sytuacją św. Pawła podczas pisania tego listu, położeniem wspólnoty Kościoła w Filippi, wskazuje na główne prawdy, które pragnął przekazać apostoł narodów bliskim sercu braciom i siostrom. Obok refleksji nad treścią listu w każdym mikrorozdziale pojawiają się pytania i zachęty do różnych duchowych ćwiczeń, które mają pomóc czytelnikowi lepiej i głębiej przeżyć czytane treści.
Myślę, że ta książka jest dobrą lekturą nie tylko dla tych, którzy rozpoczynają swoją „przygodę” ze Słowem Bożym, ale i dla tych, którzy już dawno temu uczynili je treścią swojego życia, lecz pragną poznać i zrozumieć je jeszcze lepiej. Poza tym rozważanie listu do Filipian jest nie tylko nauką obcowania z Pismem Świętym, ale również odkrywaniem radości w wierze i ze zbawienia przez Chrystusa, która potrafi być silniejsza od zewnętrznego ucisku.