Praca
(170 -luty -marzec2010)
z cyklu "Skarbnica Kościoła"
Polskie "seminaria" w Rzymie
Marta Dalgiewicz
Dzięki staraniom św. biskupa Józefa Pelczara 100 lat temu w Rzymie powstał Papieski Instytut Polski. Mieszkają tu studiujący w Wiecznym Mieście księża. Jeszcze dłuższą historię ma Papieskie Kolegium Polskie, które kiedyś pełniło funkcję polskiego seminarium.
Właściwie pierwsze kolegium dla Polaków w Rzymie zostało utworzone 1 września 1582 r. przez św. Filipa Nereusza. Była to realizacja postanowień Soboru Trydenckiego, który nakazał utworzenie we wszystkich krajach seminariów duchownych, a ich rzymskim odpowiednikiem stawały się kolegia narodowe przeznaczone dla kształcenia wybranych duchownych z różnych krajów w samym centrum chrześcijaństwa niejako „przy boku Papieża”. Po kilku latach jednak instytucja ta, mająca przygotowywać do przyjęcia święceń kapłańskich, przestała istnieć. Dopiero w wieku XIX, dzięki staraniom księży zmartwychwstańców, udało się zgromadzić środki na ponowne utworzenie kolegium. Ale nie tylko brak funduszy był przeszkodą. Idea ta spotkała się ze sprzeciwem różnych środowisk, m.in. w liście ambasadora austriackiego do papieża Piusa IX czytamy, że „kolegia zagraniczne są w Rzymie pod opieką właściwych rządów, a ponieważ rządu polskiego nie ma, więc i kolegium polskiego być nie powinno”. Papież stanowczo i ze spokojem odpowiadał: „Ci biedni Polacy nie mają dziś swojego króla. Więc ja będę w Rzymie ich królem. To kolegium będzie moje”. Ostatecznie Pius IX powołał 9 marca 1866 r. Papieskie Kolegium Polskie.
W początkowych latach ono także służyło przede wszystkim formacji kandydatów do kapłaństwa, ale przez cały czas działalności gościło także kapłanów, którzy studiowali na różnych rzymskich uczelniach kościelnych. Od połowy XX wieku zadaniem Kolegium jest przyjmowanie księży polskich, którzy po ukończeniu studiów seminaryjnych są wysyłani przez swoich biskupów do Rzymu w celu uzyskania specjalizacji.
Kolegium dwukrotnie zmieniało siedzibę. Z pierwszego domu na Via Salara Vecchia przy samym Forum Romanum kolegiaści przenieśli się do dawnego klasztoru maronitów na Via dei Maroniti 22 przy Kwirynale, w pobliżu Fontanny di Trevi. Od 1936 r. jego siedzibą jest dom przy Piazza Remuria 2A na Awentynie – jednym z siedmiu wzgórz Rzymu.
Drugi z domów dla księży studentów w Rzymie mieści się przy via Pietro Cavallini 38. Za datę powstania Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie uznaje się 19 marca 1910 r., kiedy Kongregacja Konsystorialna wydała dekret „Religioso Poloniae gentis” powołujący do życia tę polską placówkę kościelną. Powstała ona dzięki staraniom św. biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, który 13 maja 1909 r. uzyskał od papieża Piusa X pisemną aprobatę i błogosławieństwo.
Dlaczego powstała kolejna polska placówka w Wiecznym Mieście? W ówczesnej sytuacji rozbiorów jednym z głównych celów powołania Instytutu do istnienia było – jak to jest wyrażone w „Poufnym memoriale” – zabezpieczenie kontaktu polskiej hierarchii kościelnej ze Stolicą Świętą i ustrzeżenie tych kontaktów od obcych wpływów. Po drugiej wojnie światowej, kiedy sytuacja stała się jeszcze trudniejsza, większego znaczenia nabierała pomoc, jakiej ówcześni rektorzy udzielali biskupom w kontaktach ze Stolicą Apostolską.
Od samego początku zmierzano też do tego, by Instytut Polski był miejscem spotkania księży z różnych diecezji całej Polski. Fakt, że odbywało się ono na nowym i niezależnym terenie był też elementem sprzyjającym integracji kapłanów z różnych dzielnic Polski. W ten sposób udawało się przenosić zdobyte wartości na szersze kręgi duchowieństwa w kraju, będącego wówczas pod zaborami.
Przy opisywaniu tych szczególnych domów polskich w Rzymie nie sposób pominąć wątku oazowego. Stali mieszkańcy Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie to oprócz posługujących tu sióstr i braci zakonnych, także wspólnota Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Pierwsze członkinie Instytutu przybyły do Rzymu 22 marca 1989 r. Także w tym domu mieszkał i pracował nad positio w sprawie procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego ks. Adam Wodarczyk, dzisiejszy moderator generalny Ruchu Światło-Życie.