Ekumenizm
(139 -wrzesień -październik2005)
z cyklu "W Sieci"
Ojcze Nasz
Łukasz Suchenek, drottnar@oaza.pl
Swego czasu zacząłem się zastanawiać, jak brzmiałaby modlitwa Ojcze Nasz lub Zdrowaś Maryjo w różnych językach. Łatwo jest odnaleźć te modlitwy w najbardziej popularnych językach, ale ja miałem ochotę na coś bardziej egzotycznego. A gdzie najłatwiej zaspokoić głód wiedzy? Oczywiście w Internecie. Po krótkich poszukiwaniach znalazłem dwie strony: http://www.udayton.edu/mary/resources/flhm.html z modlitwą Zdrowaś Maryjo w ponad 150 językach oraz http://198.62.75.1/www1/pater/index.html z modlitwą Ojcze Nasz w 1312 językach i dialektach.
Obie strony umożliwiają szybkie odnalezienie poszukiwanego języka dzięki alfabetycznemu uporządkowaniu języków. Jeśli modlitwa zapisana jest cyrylicą, pismem arabskim lub innym niełacińskim, zwykle obok znajduje się zapis fonetyczny w alfabecie łacińskim, aby umożliwić czytelnikowi poznanie choćby przybliżonej wymowy.
Pod pierwszym adresem jest tylko modlitwa Zdrowaś Maryjo. Po wybraniu języka ukazuje się strona z tekstem modlitwy i króciutką informacją o języku.
Druga strona jest dużo bogatsza w treści. Po pierwsze liczba języków jest znacznie większa. Ponadto oprócz Modlitwy Pańskiej znaleźć na niej można modlitwy takie jak: Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, Wierzę w Boga, Pod Twoją Obronę, a także kilka innych (choć nie we wszystkich językach znajdzie czytelnik aż tyle modlitw).
Teksty modlitw pochodzą z różnych źródeł: z Biblii, z modlitewników, czy innych książek, a nadesłane są w większości przez internautów.
Ciekawostką jest modlitwa Ojcze Nasz w języku polskim, pochodząca z książki „Modlitwa Pańska w językach rosyjskich” wydanej w Sankt Petersburgu w roku 1870. Na stronie znajduje się również fotografia tablicy ufundowanej przez polskich żołnierzy stacjonujących na Wzgórzu Golan, zawierającej właśnie Modlitwę Pańską.
Ta strona zawiera też znacznie więcej informacji na temat każdego języka. Każdy oznaczony jest flagą kraju, w którym jest używany, a po kliknięciu w jego nazwę znaleźć można statystyki pozwalające zorientować się w popularności danego języka czy dialektu.