Dziecko - dar i wezwanie
(141 -styczeń2006)
z cyklu "Skarbnica Kościoła"
Niósł zaufanie poprzez ziemię
Marta Dalgiewicz
Jezu Chryste, spraw, abyśmy nie zapominali: jeśli istotą naszej egzystencji są wiara, nadzieja i miłość, to żywa miłość jest z nich wszystkich najważniejsza). Ty mówisz do nas: Ja, Chrystus, kocham cię. Tu jest źródło pokoju serca.
Taizé położone jest we Francji, na południu Burgundii. Mała wioska. Pół wieku temu znana niewielu. Dzisiaj każdego tygodnia na wzgórze Taizé przybywają młodzi ludzie, który szukają sensu w życiu, chcą się wspólnie modlić, dać świadectwo swego życia wiarą. Ale powszechnie nazwą Taizé określa się spotkania odbywające się na przełomie roku w jednym z większych miast Europy. Nazwa ta jest nie tylko powszechnie znana, ale i kojarzona z jedną osobą - z bratem Rogerem.
Roger Schutz urodził się 12 maja 1915 roku w Szwajcarii w rodzinie ewangelików reformowanych. W latach 1937-1940 studiował teologię. Miał 25 lat, gdy postanowił zamieszkać we Francji, w kraju swojej matki. Wybrał Taizé, wioskę w Burgundii, leżącą zaledwie kilkanaście kilometrów od linii demarkacyjnej, dzielącej Francję na dwie części podczas pierwszych lat wojny. Tam ukrywał uchodźców (zwłaszcza Żydów), którzy wydostawszy się z okupowanej strefy, wiedzieli, że mogą znaleźć schronienie w jego domu. Myślał wówczas o założeniu wspólnoty ekumenicznej, która urzeczywistniłaby pojednanie pomiędzy chrześcijanami. Po wojnie przyłączyli się do brata Rogera inni, a na Wielkanoc 1949 pierwsi bracia złożyli swoje śluby wieczyste życia w celibacie, wspólnocie dóbr i prostocie życia. Dzisiaj wspólnota z Taizé liczy ponad stu braci, katolików i protestantów, pochodzących z ponad dwudziestu pięciu krajów. Samo istnienie wspólnoty jest już znakiem pojednania pomiędzy podzielonymi chrześcijanami i narodami.
Europejskie Spotkania Młodych, tak znane na świecie, są jednym z etapów "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię", jaką podjęła Wspólnota z Taizé. W różnych krajach młodzież różnych wyznań chrześcijańskich spotyka się na wspólnej modlitwie, zabawie, poznawaniu swoich kultur. Właśnie w ten prosty sposób brat Roger zasiewał ziarno ekumenizmu. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w Mediolanie.
Jan XXIII nazywał tę małą francuską wioskę "małą wiosną Kościoła". Na Soborze Watykańskim II, gdzie brat Roger był obserwatorem, poznali się z Karolem Wojtyłą, który później odwiedzał Rogera w Taizé, najpierw jako metropolita krakowski, a później jako papież. Również w czasie pontyfikatu spotykali się co roku, właśnie na wiosnę. Choć brat Roger sam był protestantem, to jednak bardzo kochał Jana Pawła II. Na jego pogrzebie przyjął też Komunię św. - miał pozwolenie na tzw. interkomunię.
Brat Roger został zamordowany 16 sierpnia 2005. W kościele, podczas modlitwy, na oczach wielu modlących się osób. Jego męczeńska śmierć pozostaje niewymownym znakiem. Znakiem pokoju, którego nic nie zburzy, nawet śmierć. Bracia w Taizé kontynuują dzieło rozpoczęte przez brata Rogera. Trwają tam modlitwy, przyjeżdżają młodzi ludzie, spotykają się na Europejskich Spotkaniach.
Marta Dalgiewicz
Książki napisane przez brata Rogera
1958, Vivre l'Aujourd'hui de Dieu / Living Today for God
1965, Dynamique du provisoire / The Power of the Provisional
1968, Violence des pacifiques / Violent for Peace
1971, Ta fête soit sans fin / Festival Without End
1973, Lutte et contemplation / Struggle and Contemplation
1976, Vivre l'inespéré / A Life We Never Dared Hope For
1979, Etonnement d'un amour / The Wonder of a Love
1980, Les Sources de Taizé / The Sources of Taizé
1982, Fleurissent tes déserts / And Your Deserts Shall Flower
1985, Passion d'une attente / A Heart that Trusts
1988, Son amour est un feu / His Love is a Fire
1995, En tout la paix du cœur / Peace of Heart in all Things
2001, Dieu ne peut qu'aimer / God is Love Alone
2005, Pressens-tu un bonheur?
Książki napisane razem z Matką Teresą
1989, Marie, Mère des Réconciliations / Mary, Mother Of Reconciliations
1992, La prière, fraîcheur d'une source / Prayer: Seeking the Heart of God