Poznając autora i tytuł tej pozycji doznajemy lekkiego zakłopotania. Jan Paweł II jest bardzo znany, do lektury jego słów niewiele trzeba zachęcać, tylko tytuł książki nie bardzo do niego pasuje. O co chodzi?
Nasz papież Polak nie napisał tej książki, a jednak to on jest jej jak najprawdziwszym autorem. Anna Szczepańska z wydawnictwa św. Pawła, które wydało „Jak wygrać świętość” zadała sobie trud wybrania z wielu przemówień, homilii i rozważań Karola Wojtyły tych słów, które najbardziej przemówią do młodego człowieka i skierują go na drogę świętości. Cytaty są próbą uchwycenia esencji tego, co Jan Paweł II miał do powiedzenia na istotne w naszym życiu tematy: kto jest powołany do świętości, co należy czynić, by kroczyć drogą świętości, jaki powinien być nasz stosunek do Boga i świata.
Wybranych 30 urywków z dłuższych przemówień papieża opatrzonych jest tytułami, które od razu wprowadzają czytelnika w sedno tego, o czym właśnie będzie czytał. Dłuższe cytaty przeplatane są pojedynczymi zdaniami Jana Pawła II, cytatami z Pisma Świętego, a nawet pojedynczych świętych. Całość stanowi z pewnością interesujący przewodnik na drodze do świętości.
Dużą uwagę podczas lektury „Jak wygrać świętość” przykuwa również szata graficzna książki. W związku z tym, że skierowana jest ona raczej do młodzieży, pełna jest kolorów, zdjęć, kolaży. Barwność i „krzykliwość” szaty graficznej jest jednak uzupełnieniem i wprowadzeniem w głębsze przeżycie czytanych tekstów.
Na tę książkę trafiłam przypadkiem szukając prezentu dla młodej dziewczyny, która pomogła w przeprowadzeniu szkolnych rekolekcji. Wśród wielu przeglądanych pozycji właśnie „Jak wygrać świętość” zwróciła moją uwagę, ponieważ za atrakcyjną szatą graficzną w tej książce ukryła się prawdziwa głębia. Myślę, że to atrakcyjna lektura nie tylko dla młodego człowieka, lecz dla każdego, kto na drodze do świętości szuka wskazówek osób, które już ją osiągnęły. Tegoroczna beatyfikacja Jana Pawła II może być dodatkowym pretekstem, by zaczerpnąć jego mądrości i przelać ją na swoje życie. Powodzenia na drodze do świętości.