Spotkanie z innym
(143 -kwiecień2006)
z cyklu "Biblioteczka"
101 pytań o Mszę świętą
Krzysztof Jankowiak
Na oazie II stopnia miałem to szczęście (doceniłem je dopiero po latach), że mogłem słuchać Szkoły Liturgicznej prowadzonej przez ks. Stanisława Hartlieba. Ks. Stanisław nie ograniczał się tylko do pokazania, jak jakaś czynność liturgiczna powinna być przeprowadzona. Mówił również skąd się taki a nie inny jej kształt wziął, często wspominał, jak wyglądała ona przed reformą liturgiczną i wyjaśniał, dlaczego reforma w tej kwestii dokonała zmiany (jeśli dokonała).
Takich wyjaśnień często mi brakuje obecnie. W Ruchu jest wielu zapalonych liturgistów, którzy potrafią debatować nad najmniejszym szczegółem celebracji. Cóż, kiedy rozmowy nie potrafią wyjść poza ścisłe brzmienie rubryk mszału czy wprowadzenia do niego. Gdy pojawiają się wątpliwości, stają się często bezradni - z tęsknotą wspominam w takich sytuacjach, jak ks. Hartlieb potrafił wyjaśniać wątpliwości, odwołując się właśnie do celu danego fragmentu liturgii, do tradycji jego wprowadzenia.
To wszystko przypomniało mi się podczas lektury książki ks. Bogusława Nadolskiego. Ukazała się ona w serii wydawnictwa WAM „Odpowiedzi na 101 pytań..." Cała seria skonstruowana jest według jednej zasady - najpierw zbierane są pytania z jakiejś dziedziny teologii czy życia kościelnego, potem na te pytania odpowiada fachowiec w tej dziedzinie. Pytania, co istotne, zadają nie specjaliści, tylko „zwyczajni katolicy" - osoby dorosłe, młodzież z różnych środowisk, studenci, uczniowie.
Ks. Nadolski odpowiada na pytania o Mszę świętą. Pytania pogrupowano według porządku Eucharystii. Po 15 pytaniach o charakterze ogólnym, przechodzimy po kolei obrzędy wstępne, liturgię słowa, liturgię eucharystyczną (a w jej ramach przygotowanie darów, modlitwę eucharystyczną, liturgię komunii), obrzędy zakończenia. Pytania dotykają najważniejszych i najciekawszych kwestii wiążących się z Eucharystią, a odpowiedzi - jak już wspomniałem - nie są bynajmniej suchym odwołaniem się do przepisów, ale naprawdę wiele wyjaśniają odwołując się do tradycji, celu i sensu poszczególnych części Mszy świętej. Bardzo pożyteczna i ciekawa lektura.