Nie ukrywam, że bardzo lubię wchodzić na tę stronę. W swojej przeglądarce mam ją w zakładkach i często zaczynam buszowanie w sieci właśnie od niej. To dla mnie codzienny kontakt z tym, co dzieje się w Kościele powszechnym.
Mowa o stronie: www.osser-vatoreromano.va. Strona istnieje w polskim internecie stosunkowo od niedawna i można powiedziećże wypełniła pewną istniejącą w nim lukę. Polscy internauci, szukający najświeższych informacji dotyczących Kościoła katolickiego, nauczania Papieża i katolickiego spojrzenia na świat, do czasu zaistnienia omawianego portalu zaglądali najczęściej na Opokę, KAI bądź wia-ra.pl. Jak powiedziała w dzień inauguracji nowej strony znana dziennikarka Ewa Czaczkowska, warto dodać ją do swojego codziennego, porannego przeglądu prasy.
Myślę, że miała sporo racji. Polska edycja strony oficjalnego dziennika watykańskiego – bo taki ma ona charakter – przynosi z sobą wiele ciekawych treści, których często nie znajdziemy w największych polskich czy światowych mediach. Treści te są pogrupowane w następujące działy: Watykan, świat, kultura, religia, artykuły wstępne, wywiady; w każdym z nich można znaleźć coś, co przykuje naszą uwagę i zachęci do lektury. Są to np. przemówienia i homilie papieża Franciszka, rozmowy z interesującymi postaciami (i to nie tylko z katolikami czy nawet osobami wierzącymi – na jesieni 2013 r. można było np. przeczytać wywiad z prof. Zygmuntem Baumanem!).
Dużym atutem portalu są artykuły poruszające problemy polityczne czy kulturalne. Czytając je, można mieć pewność, że znajdziemy w nich katolickie spojrzenie na te zagadnienia (te-go właśnie brakuje we wiodących mediach). Ponadto warto zajrzeć do artykułów wstępnych, pisanych przez redakcję włoską dziennika „L’osservatore Romano” – często są one komentowane, wiele z nich odbija się szerokim echem w świecie. Teraz możemy przeczytać je po polsku i wyrobić sobie swoje zdanie na te czy inne tematy. Kto jednak chciałby trochę podszkolić znajomość języków obcych, ten może czuć się zadowolony – strona istnieje w kilku wersjach językowych, m.in. włoskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej czy francuskiej.